Konkurs „Żołnierze w służbie historii” jest organizowany od trzech lat przez Instytut Pamięci Narodowej pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.  Skierowany jest do uczniów klas mundurowych z całej Polski. W każdej edycji uczestniczy od 80 do 130 zespołów składających się z 2 lub 3 uczniów.  Konkurs polega na wykonaniu kilku zadań: 
1) wybór postaci żołnierza walczącego o wolność i niepodległość Polski w okresie II wojny światowej. 
2) odnalezienie i opisanie miejsca pamięci związanego z walką Polaków o niepodległość. 
3) Przeprowadzenie lekcji historii związanej z tematyką konkursu. 
Etap wstępny obejmuje udział uczniów w warsztatach. Wszelkie działania uczniów muszą być dokumentowane i wpisywane na specjalnej platformie internetowej. Głównym efektem działań jest trzyminutowy film o życiu i walce wybranego przez grupę bohatera. Od pierwszej edycji nasi uczniowie biorą udział w konkursie i zawsze znajdują się w gronie ścisłych laureatów.
I edycja, rok 2019 – zespół w składzie Jakub Gromada, Patryk Kot, Leszek Łomako (postać – Jan Mikszo)
 
 
II edycja, rok 2020 – zespół w składzie Zuzanna Samulewicz, Olga Poszytek, Aleksander Podstawka (postać – Janina Hofman)
 
III edycja, rok 2021 – zespół w składzie Zuzanna Samulewicz, Bartłomiej Suberlak, Aleksander Podstawka (postać – Edward Mucha)
Nagrodą główną jest wyjazd na tygodniową wycieczkę szlakiem wyznaczonym przez udział żołnierzy polskich w walce o niepodległość. W przypadku pierwszej edycji były to Włochy i szlak bojowy armii gen. Andersa (min. Monte Cassino). Kolejne edycje stały pod znakiem pandemii co spowodowało odwołanie wyjazdów i zamianę nagrody głównej na nagrodę pieniężną. Wręczenie nagród odbywa się na uroczystej gali zorganizowanej w Warszawie. Konkurs ten rozwija u młodzieży bardzo wiele różnych umiejętności, ale wymaga dużego wkładu pracy i zaangażowania. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą równie owocne dla naszych drużyn.  Warto również zaznaczyć, że pierwsza edycja konkursu stała się platformą do utworzenia w naszej szkole izby pamięci poświęconej lotnikom alianckim więzionym w czasie II wojny światowej w Stalagu Luft IV w Tychowie.