ŚWIĘTO SZKOŁY W LO TYCHOWO PO RAZ TRZYDZIESTY PIERWSZY

25 września 1992 r. Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wręczył akt nadania szkole (wówczas Zespołowi Szkół Rolniczych w Tychowie) imienia prof. Jana Radomskiego – wybitnego botanika, nauczyciela akademickiego oraz autora wielu podręczników szkolnych
i akademickich. Od tej pory dzień ten obchodzimy jako Święto Szkoły i łączymy go ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Ze względu na konieczność umundurowania uczniów klas pierwszych od kilku lat Święto Szkoły odbywa się w przeddzień Święta Niepodległości. Tak było i w tym roku. Już od kilku tygodni niemal cała szkoła zaangażowała się w przygotowania do tego najważniejszego w kalendarzu szkolnym dnia: pierwszoklasiści ćwiczyli musztrę i rotę ślubowania, drugoklasiści ( II PSG ) opracowywali apel z okazji 105. Rocznicy Niepodległości, a rodzice uczniów klas pierwszych przygotowywali wypieki na tzw. „szwedzki stół”. I oto nadszedł ten niezapomniany dzień. Już od rana 10.11.2023 r. wyczuwało się swoiste napięcie. Mimo iż każdy wiedział, że nic nieprzewidywalnego zdarzyć się nie może, to jednak pierwsze publiczne wystąpienie, zwłaszcza wśród uczniów klas pierwszych, wywoływało tremę.

Jak zawsze uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości – przedstawicieli instytucji współpracujących oraz prowadzących szkołę, których serdecznie powitał dyrektor LO w Tychowie, p. Daniel Wach.

Niewątpliwie zaskakującym i pamiętnym okazało się przemówienie Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty, p. Bogusława Ogorzałka, który, podkreślając szacunek do munduru i tradycji kultywowanych w naszej szkole, wspomniał o rodzie von Kleistów o pomorskim rodowodzie ( dawni Kleszczowie ), którym zafascynował się, czytając „W imię lepszych Niemiec” Jane Pejsy. Postać Ewalda oraz Heinricha von Kleistów, którzy aktywnie zaangażowali się
w spisek przeciwko Adolfowi Hitlerowi, a wywodzili się z pobliskiego Smęcina, wywarł na p. Ogorzałku niezatarte pozytywne wrażenie. Odkąd poznał historię tego wspaniałego rodu, Tychowo stało mu się bardzo bliskie. Dla starszych uczestników uroczystości wspomniane fakty na pewno są znane, dla młodych – to zwięzła lekcja interesującej lokalnej historii o zasięgu europejskim, a nawet światowym.

W kolejnej części uroczystości odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, krótki apel z okazji Święta Niepodległości, przygotowany przez klasę II PSG oraz p. Alicję Łukjaniec , a także tradycyjny znakomity występ Orkiestry Wojskowej pod batutą tamburmajora st. chor. sztab. Tomasza Zajączkowskiego – można już powiedzieć – naszego stałego gościa. Na zakończenie oficjalnej uroczystości odbył się pokaz samoobrony przygotowany przez st. chor. sztab. Jarosława Marcisza oraz sierż. Mariana Poziomkowskiego, jak zwykle cieszący się dużym powodzeniem.

W przerwie rodzice i uczniowie klas pierwszych mogli poczęstować się delicjami przygotowanymi przez rodziców oraz szkołę przy „szwedzkim stole”, by po chwili powrócić na salę gimnastyczną, aby obejrzeć humorystyczne otrzęsiny „pierwszaków” przygotowane przez p. Agnieszkę Czupę. Wszyscy znakomicie się bawili.

Dziękujemy przybyłym Gościom, Orkiestrze Wojskowej, Uczniom i Rodzicom
za obecność i wspólne przeżycie tych niezapomnianych chwil.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments