W sobotę 4 lutego 2023 r. odbyły się uroczystości 78. rocznicy ewakuacji jeńców Stalagu Luft IV
w Modrolesie. Z tego miejsca, na początku lutego 1945 r. ponad 9 tys. alianckich jeńców ruszyło w 950-kilometrowy „marsz śmierci”. Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Tychowa, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun oraz Liceum Ogólnokształcące w Tychowie.
Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 przy pomniku na terenie obozu Stalag Luft IV. Prowadzone były zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Był Apel Pamięci, salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej oraz hymn i pieśń Wojska Polskiego w wykonaniu orkiestry wojskowej. Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, przedstawicieli służb mundurowych, szkół i jednostek kultury oraz mieszkańców regionu. W trakcie uroczystości odsłonięto dwie tablice poświęcone byłym więźniom stalagu, przedstawiono krótki rys historyczny tego miejsca  i złożono wiązanki kwiatów.
Po zakończeniu tej części uroczystości przeniosły się do naszej Szkoły, gdzie zaplanowano prelekcje
i zwiedzanie Izby Pamięci. Wystąpienie na temat historii i badań prowadzonych na terenie stalagu wygłosił Paweł Urbaniak – pracownik Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, członek stowarzyszenia PERUN,
a co najważniejsze badacz historii stalagu. Na temat związku upamiętnienia stalagu z historią naszej szkoły wypowiedział się dyrektor LO w Tychowie – Daniel Wach. Spotkanie stało się również okazją do prezentacji naszej strzelnicy wirtualnej oraz pokazu sztuk walki w wykonaniu uczniów. Po zakończeniu części oficjalnej goście zwiedzili Izbę Pamięci, a następnie udali się na ciepły poczęstunek.
W przygotowaniu uroczystości uczestniczyło ponad dwudziestu uczniów oraz wielu nauczycieli
i pracowników szkoły. Wszystkim bardzo dziękujemy szczególnie, że wymagało to zaangażowania w czasie wolnym od pracy i nauki.
Niemiecki obóz jeniecki pod Tychowem powstał wiosną 1944 r., początkowo jako podobóz Stalagu Luft III w Żaganiu. 14 maja wprowadzono tam pierwszych 64 jeńców. Do lutego 1945 r. przebywało w nim ok. 10 tys. lotników – jeńców wojennych koalicji antyhitlerowskiej. Najliczniejszą grupą byli Amerykanie
i Brytyjczycy. Na początku lutego, 78 lat temu, przeprowadzono ewakuację obozu. Grupa ponad 9 tysięcy jeńców ruszyła w długi, liczący 950 kilometrów, marsz – nazwany przez nich „marszem śmierci”. Około 1300 osób go nie przeżyło. Szczęście mieli ci, którzy w nim nie szli, bo byli chorzy i 28 stycznia 1945 r. zostali ewakuowani transportem kolejowym. Wśród jeńców obozu było kilkudziesięciu  Polaków służących w armii brytyjskiej. Jednym z nich był pilot dywizjonu 307 i 305 Jan Mikszo. W locie bojowym nad Osnabrück został zestrzelony, lecąc bombowcem Wellington. Trafił tu do niewoli i przeszedł „marsz śmierci”. Zmarł w 1996 r. Za zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Jego syn Krzysztof wraz z rodziną uczestniczyli w tegorocznych  uroczystościach.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments