14 października to w życiu każdej szkoły i placówki wychowawczo-edukacyjnej data szczególna, bowiem w tym dniu wypada Święto Edukacji Narodowej. Jednak w Liceum Ogólnokształcącym
w Tychowie data ta nabrała wyjątkowego charakteru, ponieważ Szkoła obchodziła Jubileusz 50-lecia swojego istnienia.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godzinie 10.30 mszą świętą w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tychowie, którą poprowadził ks. proboszcz Andrzej Sołtys, a koncelebrowali ją nasz absolwent z 1983r. – o. Rajmund Guzik oraz ks. Stanisław Wrona – proboszcz parafii w Dobiesławiu, a w roku szkolnym 1997/1998 nauczyciel religii w Zespole Szkół Rolniczych w Tychowie. Głównym punktem mszy było poświęcenie nowego sztandaru szkoły w związku ze zmianą nazwy szkoły na Liceum Ogólnokształcące w Tychowie od 1 września 2021 r. Ojciec Rajmund Guzik wygłosił kazanie o nieuchronności zmian następujących w życiu każdego człowieka, wspominając także swoją naukę
w Zespole Szkół Rolniczych w Tychowie.
Po mszy poczty sztandarowe oraz uczestnicy mszy przeszli do budynku Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie, gdzie na odświeżonej i stosownie udekorowanej sali gimnastycznej o godz. 1200 rozpoczęły się oficjalne uroczystości jubileuszowe. Cała szkoła przybrała odświętny charakter. Na korytarzach i w gabinetach lekcyjnych można było obejrzeć kroniki szkolne oraz wystawki pamiątkowych zdjęć z całego okresu istnienia szkoły. Na holu II piętra przygotowano tzw. szwedzki stół z przekąskami oraz kawą i herbatą, a w przedsionku uczniowie klasy II LOw rejestrowali przybyłych gości oraz wręczali symboliczne upominki.
Otwarcia uroczystości jubileuszowych dokonał dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie, p. Daniel Wach, który serdecznie przywitał licznie przybyłych gości: byłych nauczycieli i dyrektorów, absolwentów szkoły oraz gości zaproszonych. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiło uroczyste przekazanie nowego sztandaru w imieniu fundatorów przez p. Jarosława Gibzińskiego – właściciela firmy WOJPOL z Trzebiatowa na ręce Dyrektora szkoły. Warto podkreślić, iż trzy sztandary ( sztandar Zespołu Szkół Rolniczych, ufundowany w 1997 r. z okazji 25-lecia szkoły, sztandar Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, ufundowany z okazji 40-lecia szkoły w 2012 r. oraz nowy sztandar Liceum Ogólnokształcącego, ufundowany z okazji jubileuszu 50-lecia szkoły w 2022 r. ) doskonale odzwierciedlają metamorfozy szkoły średniej w Tychowie oraz – jak pisał wieszcz Adam Mickiewicz – stanowią „arkę przymierza między dawnymi a młodszymi laty”.
Główną część reminiscencyjną stanowiła szczegółowa prezentacja odzwierciedlająca historię szkoły w dekadach przygotowana przez dyr. Daniela Wacha, p. Annę Doroń, p. Alicję Łukjaniec oraz
p. Macieja Rutkowskiego i p. Rafała Głowińskiego. Wszyscy odbyliśmy sentymentalną podróż w czasie, przypominając sobie, co w poszczególnych dekadach działo się w Polsce i na świecie
( wydarzenia historyczne, pamiętne kultowe filmy, ulubione przeboje etc.) oraz co w tym samym czasie działo się w naszej szkole. Miło było usłyszeć, jak absolwenci gromkimi brawami oklaskiwali swoich byłych nauczycieli, a zwłaszcza tych, którzy przybyli na uroczystości jubileuszowe. To jest ten typ nagrody, który przekonuje nas, że ciężka praca nauczyciela ma sens. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na uroczystości byli obecni aktualnie uczący nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie oraz nauczyciele emerytowani: p. Jerzy Boczkowski, p. Elżbieta Wasiak, p. Romualda Trojan, p. Bronisław Gajewski, p. Elżbieta Gajewska, p. Jerzy Kurzawa p. Teresa Krasuska-Adler, p. Andrzej Niemczewski, p. Jadwiga Boczkowska.
Prezentację przedzielały piosenki w wykonaniu Nikoli Jóźwiak, Wojciecha Chmielewskiego ( absolwenta ) oraz p. Alicji Łukjaniec.
Ożywiającym akcentem był quiz na temat znajomości realiów i historii szkoły. Naprzeciw stanęły dwie drużyny, jedna – składająca się z byłych nauczycieli oraz absolwentów szkoły i druga, w skład której wchodzili obecni nauczyciele i uczniowie szkoły. Bezapelacyjne zwycięstwo odniosła drużyna „eks”, dzięki obecności w składzie pana Jerzego Boczkowskiego, który o szkole wie wszystko lub prawie wszystko. Nie o rywalizację jednak tutaj chodziło, bo obie drużyny zostały nagrodzone równorzędnymi nagrodami, ale o dobrą zabawę i rozluźnienie atmosfery.
Po konkursie zostały wręczone dwie znaczące nagrody: dla pani Czesławy Kałużnej, która ze szkołą w Tychowie związana jest już 46 lat w roli intendentki i nadal pozostaje w znakomitej formie oraz Nagroda Starosty Białogardzkiego dla p. Anny Giedrojć-Głowińskiej za trud włożony w rozwój szkoły w minionym roku szkolnym.
Tak znaczący Jubileusz nie mógł odbyć się bez końcowych przemów. W imieniu absolwentów głos zabrała p. Renata Kołodziej. Emocje towarzyszące p. Renacie podczas przemowy, której mama –
p. Anna Kołodziej – była dyrektorką Zespołu Szkół Rolniczych w latach 1984 – 1990, udzieliły się wszystkim. Z osób bezpośrednio związanych ze szkołą głos zabrał także p. Jerzy Boczkowski – dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w latach 1990 – 2000, który wspomniał, niestety o licznej już grupie nieżyjących nauczycieli i pracowników szkoły, będących pasjonatami pracy, takich jak: p. Jan Świątek, p. Anna Kołodziej, p. Wacław Wasiak, p. Jan Kwasiński, p. Tadeusz Wieczorek, p. Elżbieta Niebieszczańska, p. Teresa Kaźmierczak… Ten smutny fakt także uzmysławia nam, że 50 lat to pół wieku – ogromnie długi czas, który przetrwała Szkoła. W imieniu Starosty Białogardzkiego przemówienie wygłosił obecny na uroczystości Sekretarz Powiatu Białogardzkiego p. Zbigniew Raczewski, natomiast w imieniu Burmistrza Tychowa – zastępca p. Jacek Marcinkowski, który przyznał się publicznie, że jest równolatkiem Szkoły. Następnie głos zabrali: Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, w którym młodzież naszej szkoły odbywa szkolenia – pułkownik Straży Granicznej dr Piotr Boćko, Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Koszalinie, z którą Liceum Ogólnokształcace w Tychowie w ubiegłym roku szkolnym podpisało umowę o współpracy – pani doktor Magdalena Łuczkowska, Starszy Wizytator Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty – pani Ilona Batyra oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Karlinie – pani Justyna Syga. Wszyscy przemawiający podkreślili ogrom pracy włożony
w wychowanie kolejnych roczników absolwentów ( a jest ich już 3835 ) i zasług tychowskiej szkoły średniej dla powiatu białogardzkiego i województwa zachodniopomorskiego.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości przedstawiciele klasy II LOw złożyli życzenia swoim obecnym nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a przedstawiciele grona pedagogicznego szczególne życzenia Dyrektorowi, p. Danielowi Wachowi, ponieważ w tym dniu miał także osobiste święto, czyli urodziny. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na sali gimnastycznej większość absolwentów, nauczycieli i zaproszonych gości przeniosła się na II piętro lub na stołówkę przy internacie szkolnym, gdzie przygotowane zostały zimne i ciepłe przekąski oraz kawa, herbata i ciasta. Tutaj dopiero nastąpiła wymiana wspomnień i długie dyskusje w mniejszych grupkach.
Niestety – jak pisze mędrzec Kohelet – „Wszystko ma swój czas”, tak i nasze uroczystości musiały dobiec końca około godziny 1700, bowiem na 1800 został zaplanowany „Bal Absolwentów”.
Na zakończenie wyraźnie chcielibyśmy podziękować wszystkim absolwentom, szczególnie Zespołu Szkół Rolniczych, którzy bardzo emocjonalnie związani są ze szkołą i nie zawiedli nas swoją frekwencją, byłym nauczycielom i pracownikom Szkoły, zaproszonym gościom oraz aktualnym nauczycielom i uczniom, którzy tak wspaniale przygotowali tę uroczystość. Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi, p. Danielowi Wachowi, który koordynował działania i „dopiął wszystko na ostatni guzik”. Bez zaangażowania wszystkich wymienionych osób nie byłoby co świętować.
Jubileusz został uwieczniony na holu szkoły w formie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Państwa Grzębskich, rodziców ucznia klasy I LO, za co również bardzo dziękujemy.
Do zobaczenia na 60-leciu szkoły w 2032 roku!
 
 
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments