W dniach 07-15.03.2022 r. uczniowie LO w Tychowie wraz
z p.Heleną Kołotiuk wzięli udział w wymianie młodzieży w ramach programu Erasmus + pod tytułem „Blue Curtains”. Projekt zorganizowany przez Fundację Aktive Kids z Wieliczki, sfinansowany ze środków docelowych Unii Europejskiej, miał miejsce w Murzasichlu koło Zakopanego. Celem przedsięwzięcia było promowanie tolerancji, praw człowieka, aktywnego obywatelstwa, wykluczenia społecznego i uczenia się współistnienia międzykulturowego.
Podczas wymiany uczniowie uczestniczyli w warsztatach opartych na metodologii teatralnej w formie improwizacji, pantomimy oraz teatru fizycznego i wizualnego. W projekcie wzięli udział partnerzyz Polski, Portugalii, Hiszpanii, Rumunii oraz Francji. Poprzez przygotowywanie etiud teatralnych młodzież uczyła się tolerancji, dialogu międzykulturowego oraz integracji społecznej, doskonaląc przy tym swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Codziennie uczniowie i studenci rozwijali umiejętności wyrażania siebie, swoich poglądów, emocji i przywiązania do tradycji,
a ponadto doskonalili umiejętności komunikacji werbalnej i niewerbalnej, pracy w zespole czy radzenia sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym. Z każdym dniem doskonalili także swoje cechy charakteru i osobowości, takie jak: pewność siebie, poczucie własnej wartości, elastyczność, umiejętność adaptacji do zmieniającej się sytuacji i konstruktywne traktowanie wszelkich porażek.
Zwieńczeniem pracy uczestników projektu był finałowy międzynarodowy spektakl składający się z kilkunastu tematycznych etiud przygotowanych
w małych podzespołach. Spektakl został nagrany i opublikowany na stronie Fundacji Aktive Kids.
Nasi uczniowie byli zachwyceni możliwością współpracy z uczestnikami pochodzącymi z różnych krajów, reprezentującymi odmienne kultury i religie. Dla większości z nich był to pierwszy bezpośredni kontakt z cudzoziemcami w życiu. Aktywnie uczestniczyli we wszystkich fazach projektu. Jak sami stwierdzili, nie było ani jednej minuty, która nie byłaby warta wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
Po warsztatach, które z reguły trwały codziennie od 9.30 do 19.00 z przerwami na kawę lub obiad, nadchodziła kolacja, a po niej niekończące się rozmowy czasami aż do rana. Wszyscy uczestnicy nawiązali ze sobą szczerą, opartą na nieudawanej tolerancji więź i nie potrafili się rozstać w dniu wyjazdu. Utrzymują stały kontakt poprzez media społecznościowe i już umówili się na kolejny wspólny projekt.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments